Impregnácia polystyrénom / Polystyrene impregnation

English version

Tento nápad pochádza od kamaráta Libora Jecha asi z roku 1976. Dlhšiu dobu sme sa pokúšali vymyslieť niečo, na čo by sa dalo písať, kresliť a gumovať i vo veľmi vlhkom prostredí. Potápači pre podobné účely používajú polystyrénové dosky. Bolo by to ideálne, avšak dostať milimetrovú sieť, ktorú sme potrebovali kvôli kresleniu máp, na vtedy dostupné polystyrénové podložky, bol neriešiteľný problém.

Libor prišiel na geniálne riešenie - dostať polystyrén do milimetrového papiera. Nápad sa osvedčil tak, že od tej doby na nič iné ani mapy v jaskyniach nekreslím a so mnou mnohí ďalší.

Impregnovať sa dajú i mapy, či už kúpené, alebo vytlačené. Podobne všetky papierové tlačivá, tabuľky, a pod. Naimpregnované turistické mapy prežili mnoho dažďov a stále slúžia.

Postup bol spočiatku pomerne zložitý, nepríjemný pre toho, kto to robil. Postupom času však však vzniklo schodné jednoduché riešenie, ktorého popis nájdete v ďalšom texte.

UPOZORNENIE:

Čo potrebujete

  1. Penový polystyrén. Odpadový materiál, ktorý nájdete všade. Či vo forme výliskov chrániacich prepravovaný tovar pred poškodením, alebo vo forme "červíkov", ktorými sa vypĺňajú obaly. Vhodný je iba čistý biely polystyrén.
  2. Rozpúšťadlo - etylacetát (octan etylnatý). Dajú sa použiť i iné rozpúšťadlá, toto je však najvhodnejšie. Nie je jedovaté, nerozpúšťa tlačové farby ani výtlačky z atramentových tlačiarní, polystyrén sa v ňom veľmi dobre rozpúšťa. Stačí technická kvalita. Prípadne vyskúšajte riedidlo do polystyrénových alebo nitrocelulózových lakov.
  3. Ethylacetate and polystyrene
  4. Súprava na lakovanie. Polyetylénová vanička a valček s krátkym vlasom. Materiál vaničky je dôležitý - etylacetát ho nesmie rozpúšťať.
  5. Lacquers roller and a paint tray
  6. Podložka. Obyčajný hrubší savý papier. Nevhodné sú plastové fólie alebo nesavé papiere. Budete potrebovať viac archov na výmenu.
  7. To čo budete impregnovať. Milimetrový papier, mapy, vytlačené tabuľky, dokumenty, ... Na kancelárskej atramentovej tlačiarni s pigmentovými atramentami je možné vytlačiť ľubovoľný meračský zápisník i s farebne odlíšenými kolónkami doplnený milimetrovou sieťou pre mapy. Výtlačky s laserovej tlačiarne nie sú vhodné. Niekoľko príkladov, ktoré si môžete sami vytlačiť:

Postup

Na 1 liter rozpúšťadla potrebujete asi 100-150 g polystyrénu. Polystyrén rozpustite. Počkajte najmenej pol hodiny aby sa dorozpustili všetky zbytky. Pripravte si miesto na odkladanie impregnovaných papierov a naukladajte na jeho povrch hrubší savý papier. Pripravte si niekoľko archov papiera, ktoré budete používať ako podložku pri impregnovaní.

Roztok nalejte do vaničky, na podložný papier položte napr. milimetrový papier tlačou nahor a valčekom ho rovnomerne nasýťte. Papier by mal byť rovnomerne priesvitný. Nesnažte sa nanášať zbytočne veľa roztoku. Naimpregnovaný papier preneste na miesto, kde bude voľne schnúť. Takto postupujte, až sa z podložného papiera začnú vyťahovať nite polystyrénu. Vymeňte podložný papier a pokračujte.

Impregnáciu je možné opakovať i s druhej strany papiera, prípadne opakovať dvakrát. Tak dostanete niečo čo skôr pripomína polystyrénovú fóliu než pôvodný papier.

Pokiaľ by mal impregnovaný papier slúžiť pre tlač napr. máp v atramentovej tlačiarni, je nutné impregnovať rubovú stranu. Atramenty na polystyrénovej vrstve nezasychajú.

Záver

Takto upravené papiere sa dajú popisovať všetkými bežnými ceruzkami, perami, fixami. Liehové fixy je dokonca možné opäť umyť liehom. Impregnované meračské zápisníky môžete nalepiť na PVC dosky hrubé 1 mm. Vhodné je napríklad aranžérske lepidlo v spreji. Potom sa dajú použiť samostatne, bez podložky.

Poznámka

Obdobný postup bol vyskúšaný aj na komerčnej linke pre bezvodú impregnáciu na papieri určenom na tlač máp. Výsledky boli veľmi dobré. Lenže nikto nemal o lacnú technológiu záujem. "Treba mapy predávať, nie produkovať mapy, čo vydržia." - to sme sa dozvedeli od pracovníka nemenovaného vydavateľstva špecializovaného na mapy.

Martin Sluka